محصولات الکترونیک و کنترلر های

سی ان سی

 

آشنایی با کنترلر های دستگاه سی ان سی

مقدمه:

بعد از طراحی طرح توسط نرم افزار های CAD و CAM  و خروجی جی کد برای ماشین کاری نیاز به سخت افزار ونرم افزار مرتبط با ماشین هست به این ابزار ها کنترلر می گویند.

ماشین های سی ان سی  برای حرکت وکنترل محور ها, سویچ ها ,سیستم های خنک کننده , تعویض ابزارواسپیندل نیاز به کنترلر دارد . عمده کنترلر ها به سه دسته تقسیم میشود .

دسته اول کنترلر هایی هستند که کاملا وابسته به کامپیوتر بوده و معمولا با پورت پرینتر کنترل میشود , سرعت عملکرد در این نوع کنترلر وابسته به سرعت کامپیوتر بوده وبسته به خطاهای عمومی کامپیوتر دچار اختلال میشود اصلی ترین کنترلر از این نوع MACH3 می باشد.

دسته دوم کنترلر  , کنترلر هایی هستند که عمده کنترل ماشین توسط سخت افزار انجام میگیرد در این نوع کنترل میزان سرعت و دقت کار به سخت افزار بستگی دارد و کامپیوتر به عنوان یک رابط کاربری مورد استفاده قرار میگیرند ، که توسط پورت USB  به کامپیوتر متصل شده و دارای سرعت قابل قبولی برای انجام عملیات ماشین کاری میباشد .به این نوع کنترلر ها کنترلر آنلاین میگویند.

 

دسته ی سوم کنترلر هایی هستند که هیچ نیازی به کامپیوتر نداشته و مستقل عمل میکنند.  این نوع کنترلر ها فایل های جی کد را توسط فلش دیسک یا مموری کارت میخواند و قابلیت ماشین کاری با سرعت بالا را دارد.تمامی عملیات ماشین کاری کنترل ماشین اسپیندل سویچ ها سروو واستپ موتورها ، تماما و تنها توسط این نوع کنترلر انجام میشود .رابط کاربری در این نوع کنترلر صفحه کلید یا ولوم انکودر وصفحه نمایشگر است ، منوها  در این نوع کنترلر ها بسته به نوع کاربری متفاوت میباشد .به این نوع کنترلر آفلاین میگویند.

کنترلر آفلاین مدل :——–و مدل  :——–سنجش الکترونیک سی ان سی  از این نوع می باشند

 

 

شرکت صنایع سنجش الکترونیک اولین طراح وتولید کننده سیستم های کنترلر آنلاین وآفلاین ماشین های سی ان سی در ایران

معرفی :

سیستم کنترلر آنلاین سنجش الکترونیک سی ان سی از نوع دسته ی دوم کنترلر میباشد ، در طراحی این کنترلر از پردازنده ی ARM  که با سرعت بالا قابلیت پردازش داده هارا دارد استفاده شده ، همچنین قطعات سخت افزاری به کار رفته در این کنترلر طراحی شده برای کاربرد های صنعتی ماشین های سی ان سی ساخته شده است .

کنترلر مدل ……. از این نوع کنترلر می باشد

 

 

 کنترلر آفلاین مدل ……شرکت سنجش الکترونیک سی ان سی ، از نوع دسته سوم می باشد . این مدل با طراحی منحصر به فرد قابلیت کار در محیط های صنعتی را داشته و کاربرد کار در ساعات طولانی را دارد . این کنترلرها به نوعی طراحی شده که تمام نیاز کاربر برای ماشین کاری را مرتفع میسازد .

کنترلر آفلاین مدل ……قابلیت کنترل چهار محور همزمان ماشین های سی ان سی را دارد و کلیه ی منو ها وسیستم های مورد نیاز کاربر برروی ال سی دی در دسترس می باشد . این نوع کنترلر قابلیت نصب برروی همه نوع ماشین سی ان سی سه و چهار محوره را دارد .

کنترلر step.

تنظیم شتاب حرکت محور ها

،حالت تعویض مد Direction

، تعویض لبه ی step ،

قابلیت تغییر حالت های homing

، سیستم park

، خروجی آنالوگ برای کنترل اسپیندل های دور متغیر

تعیین عملکرد مد لیزر و دستگاه برش پلاسما

وامکانات بسیار دیگررا دارا می باشد .

طراحی منو ها و رابط کاربری در این کنترلر بسیار ساده بوده که ماشین کاری را لذت بخش میکند .

 

 

کنترل ۲ منظوره : مدل —–   

این کنترلر قابلیت هر دو کنترلر بالا را دارد یعنی هم به صورت آنلاین و هم به صورت آفلاین میتوان مورد استفاده قرار داد .

این کنترلر دارای صفحه نمایشگر ۵ اینج رنگی تاچ میباشد و با پردازنده پر سرعت ARM یک کنترل کننده کامل برای انواع ماشین های سی ان سی مانند سی ان سی لیزر ، سی ان سی پلاسما، سی ان سی فرز  می باشد .

رابط کاربری این نوع کنترل را میتوان، به دلخواه هم از روی کامپیوتر وهم توسط خود کنترلر از صفحه نمایش لمسی در اختیار داشت